Šťavnatý kakaový závin, recept, ktorý odmietne málokto. Ideálna bodka za lahodným nedeľným obedom či skvelý dezert ku káve a čaju. Pripravte si ho dnes jednoducho aj vy podľa nášho fotoreceptu a potešte vašich blízkych sladkou kakaovou pochúťkou.
Závin s bohatou kakaovou náplňou
Nemusíte byť veľkým milovníkom sladkého a predsa vám kakaový závin padne vhod, či už po večeri alebo káve a čaju. Bohatá chuť kakaa a chrumkavé cesto pasujú k sebe dokonale a vytvárajú tak dezert, ktorý len ťažko odmietnete. A to hocikde na svete.
Vďaka nášmu fotoreceptu, ktorý nájdete nižšie už nemusíte čakať na maminu či babičku, ktoré by tradične túto pochúťku pre vás pripravili. Jednoducho, chutne a rýchlo to teraz v domácom prostredí zvládnete aj vy.
Okrem jednoduchej prípravy určite očakávajte pri tomto dezerte aj širokú variabilitu. Nakoľko je dnes kakaový závin známy vo všetkých krajinách, tradičný recept sa dá pripraviť v rôznych smeroch, no predovšetkým na základe vašich jedinečných preferencií.
Nebojte sa pri tejto pochúťke experimentovať s ingredienciami. Máte chuť na orechy? Pridajte ich! Zišiel by sa vám navrchu miesto cukru vanilkový krém či karamel? Jednoducho ho zameňte! Nič nechutí lepšie ako koláč, pri ktorom si môžete slobodne nakombinovať vaše obľúbené ingrediencie.
Aby sme vás presvedčili o skutočnej variabilite pri závinoch, ponúkame vám aj slaný obľúbený recept – pizza závin z kysnutého cesta. Stojí za vaše vyskúšanie! Takýmto spôsobom máte postarané o hlavné slané jedlo a lahodný kakaový dezert po ňom. Návšteva určite neodolá!
Okrem nášho fotoreceptu vám prinášame aj ďalšiu pochúťku z kakaa – domáci kakaový termix. Oživte si spomienky z detstva a pridajte si aj tento recept do vášho jedálnička. Potešia sa najmä menší ochutnávači.
Pôvod kakaového dezertu
Pôvod kakaového závinu nie je dodnes celkom jasný, avšak existuje niekoľko teorií o jeho minulosti a ceste, ako sa zaradil medzi jednotky v sladkej kuchyni.
Kakaový závin je jednou z variácii tradičného závinu, ktorý sa spája s európskou kuchyňou. Kakao samo o sebe je skôr z juhoamerických krajín, kde sa vo veľkom pestovalo a bolo používané domorodcami viac ako tisíc rokov.
Jedna z teorií hovorí, že závin s kakaovou náplňou vznikol v spomínanej Európe v časoch, kedy sa kakao prvýkrát dostalo do Európy po objavení Ameriky. Táto exotická surovina sa tu hneď uchytila a európske kuchyne ju okamžite zakomponovali do rôznych sladkých dezertoch, vrátane závinu.
Iná z teórií zas spomína, že kakaový závin mohol vzniknúť na strednom východe alebo Balkáne, kde sú záviny vo všeobecnosti veľmi populárne a kde privezené kakao slúžilo najmä na obohacovanie mnohých zákuskov.
Doteraz teda nie je na 100% potvrdený pôvod kakaového závinu. Bohatá čokoládová náplň a chrumkavé cesto tohto dezertu si aj napriek tomu vybudovali cestu do rôznych kútov sveta a dodávajú dnes sladkú energiu obrovskému množstvu ľudí. Tradičný kakaový závin je ideálnym zákuskom pre vašu návštevu či rodinné stretnutie.
Ingrediencie
- 3 dl mlieka,
- 1/2 kávovej lyžičky soli,
- 1/2 kocky droždia,
- 2 dl oleja,
- 4 PL práškového cukru,
- 4 PL kryštálového cukru,
- 150 g masla,
- 500 g hladkej špaldovej múky,
- 1 vajce,
- 6 PL kvalitného kakaa
Postup receptu
1Začneme prípravou kvásku. Do vlažného mlieka rozdrobíme droždie s lyžicou cukru. Všetko spolu premiešame do momentu, kým sa droždie a cukor nerozpustia. Necháme postáť. Po cca 5-10 minútach nám kvások vzíde a vytvorí sa pena.
2Následne (robotom alebo ručne) si z kvásku a zvyšných ingrediencií (múka, olej, mlieko, cukor, soľ) pripravíme vláčne cesto. Cesto preložíme do väčšej misky a na záver posypeme múkou.
3
Vymiesené cesto si prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť cca 1-1,5 hodiny. Výsledkom je, že sa nám zdvojnásobí objem. Potom ho rozdelíme na 2-3 bochníčky. To už záleží od vás a od toho, koľko chcete upiecť.
4
Keď je cesto hotové, vrhneme sa na prípravu kakaovej náplne. Zmiešame spolu kakao a práškový cukor a zároveň si necháme roztopiť maslo. Ak si z cesta urobíme dva bochníčky, každé cesto rozvaľkáme na hrúbku cca 1 cm a veľkosť cca 46×26 cm. Potrieme roztopeným maslom. Určite ním nešetrite.
5
Omastené cesto následne posypeme kakaovou náplňou. Vynecháme jedine od okrajov cesta, cca 5 cm. Na kakaovú posýpku ešte pokvapkáme roztopené maslo. To urobí náplň správne šťavnatú.
6
Pripravené záviny zvinieme tak, že bočné 4 cm okraje cesta založíme dovnútra. Pomaly začneme rolovať. Pre lahšie rolovanie odporúčame pokvapkať maslo rovnomerne.
7Na záver založíme dovnútra aj poslednú časť cesta, ktorou je horná časť a dorolujeme. Postupujte opatrne, aby vám kakaová plnka nevytiekla, ale zostala celá vo vnútri.
8Po rolovaní rozšľaháme vajce vidličkou a pridáme k nemu polievkovú lyžicu oleja. Vytvorenou zmesou dôkladne potrieme naše záviny a vidličkou popicháme, aby mohla pri pečení unikať para.
9Dáme piecť na 20 minút pri teplote 180°C. Potom znížime na 150°C a pečieme ešte ďalších 10 minút do hnedasta. Po upečení necháme záviny vychladnúť. Servírujeme s posypaným práškovým cukrom navrchu. Ak by vám závin praskol, skúste aj prečo praskne závin.
Tip na záver: Z množstva surovín, ktoré sme uviedli na začiatku si vieme upiecť dva veľké záviny cca 40 cm dlhé. Ak si želáte ich mať menšie, môžete si ich rozdeliť a upiecť na tri kusy. Na základe rozhodnutia zvoľte správnu veľkosť plechu. Po upečení taktiež navrhujeme záviny prikryť alebo zabaliť do fólie, aby nám na konci nevyschli.
Je možné upraviť tento dezert pre špeciálne diétne potreby?
Samozrejme, nie je to vôbec problém. Viete si ho upraviť pre rôzne diéty, napríklad pre bezlepkovú stravu použite bezlepkové cesto, pre ľudí s intoleranciou na laktózu zase bezlaktózové mlieko aj maslo. Taktiež nie je zložité pripraviť si zdravšiu formu kakaového závinu, napríklad nahradením cukru za nízkoenergetické sladidlo. Opäť raz, každý krok, ktorý podniknete je na základe vašich preferencií.