Osvedčený recept na najlepšie perníkové muffiny, aké ste kedy jedli. Hrnčekové recepty sú skvelé v tom, že sú veľmi jednoduché a rýchle na prípravu. Inak tomu nie je ani pri perníkových muffinoch. Sú dokonale šťavnaté a ak zvolíte bezlepkovú múku, tak aj bezlepkové. Upečte si ich spolu s nami.
Perníkové muffiny
Vynikajúce perníkové muffiny sú maškrta, ktorej neodolá nikto. Potešia sa im malí aj veľkí a vďaka nenáročnému receptu si ich môžete pripravovať aj častejšie. Perníkové muffiny môžete nakoniec poliať čokoládou, posypať práškovým cukrom alebo kokosom a kopčekom vanilkovej zmrzliny alebo kúskom šľahačky tiež nič nepokazíte. Pripravte si ich spolu s nami.
Perníkové muffiny majú svoje korene v tradičnom perníku, ktorý má dlhú históriu v európskej kuchyni. Perník bol pôvodne ozdobený a používaný pri rôznych sviatočných príležitostiach. Perníkové muffiny sú modernou variáciou tohto tradičného receptu, ktorý dodáva perníkovú chuť cestu na muffiny.
Perníkové muffiny sú obvykle vyrobené z múky, cukru, korenia (ako škorica, zázvor, klinček a muškátový oriešok), medu, vajec a masla. Výživové hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od receptu, ale obvykle obsahujú primerané množstvo sacharidov a kalórií. Muffiny majú totiž tendenciu byť bohaté na sacharidy a energiu.
Muffiny môžu byť upravované podľa vašich osobných preferencií. Napríklad môžete pridať do cesta sušené ovocie, orechy alebo čokoládu pre bohatšiu chuť. Tiež sa môžete pohrať s polevami, aby ste muffiny oživili. Často sa pečú počas vianočného obdobia, nielen pre ich perníkovú chuť, ale aj pre vôňu a atmosféru, ktorú do domu prinášajú.
Muffiny je možné ozdobiť rôznymi spôsobmi. Okrem tradičného prelievania môžete použiť cukrové ozdoby, perníkové „drahokamy“ alebo jednoducho posypať muffiny práškovým cukrom.
Ak chcete perníkové muffiny urobiť zdravšími, môžete skúsiť nahradiť niektoré ingrediencie. Napríklad môžete použiť celozrnnú múku, znížiť množstvo cukru, použiť med namiesto bieleho cukru alebo nahradiť časť masla jablkovým pyré pre zníženie obsahu tuku.
Perníkové muffiny sú skvelou dezertnou pochúťkou nielen počas vianočného obdobia, ale aj po celý rok. Sú obľúbené pre svoju bohatú a korenistú chuť, ktorú mnoho ľudí miluje.
Perníkové korenie
Korenie perník je zmesou rôznych korenín, ktorá môže zahŕňať škoricu, zázvor, klinčeky, muškátový orech, pomarančovú kôru a kardamóm. Každý recept môže mať trochu iné zloženie, čo dodáva perníku jeho charakteristickú chuť. V mnohých európskych krajinách sa perník pečie počas vianočného obdobia a často obsahuje práve túto zmes korenín. Perník má výraznú a teplú chuť, ktorá pripomína vianočnú atmosféru.
Perníkové korenie nie je vhodné len na perník a muffiny. Môže sa pridať aj do iných dezertov, ako sú perníkové palacinky, perníková zmrzlina alebo dokonca do teplých nápojov, ako je perníková horúca čokoláda. Niektoré zložky v perníku, najmä škorica a zázvor, majú potenciálne zdravotné výhody. Škorica napríklad môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a má protizápalové vlastnosti, zatiaľ čo zázvor môže pomôcť tráveniu a má protinádorové účinky.
Perník má tiež silnú a príjemnú aromatickú vôňu, ktorá napĺňa domov počas pečenia. Táto vôňa môže vytvoriť príjemnú vianočnú atmosféru. Hoci je toto korenie tradičným prvkom európskej kuchyne, stále viac receptov a kuchýň začína túto zmes začleňovať. Napríklad sa čoraz viac používa pri pečení sladkého pečiva alebo sa pridáva do exotických jedál.
Korenie perník nie je len chutné a aromatické, ale má aj bohatú históriu a rôzne možnosti použitia. Je to dôležitá súčasť mnohých vianočných tradícií a dezertov po celom svete.
Ingrediencie
- 3 ks vajcia,
- 1 hrnček kryštálový cukor (alebo trstinový),
- 1 ČL škorica,
- 2 PL kakao,
- 3 PL džem alebo lekvár,
- 2 hrnčeky špaldová múka (alebo hladká),
- 1 ČL sóda bikarbóna,
- 1 ks kypriaci prášok do perníka,
- 2 hrnčeky mlieko,
- 3/4 hrnčeka olej,
- na ozdobenie: džem/lekvár, 70 g čokoláda, 2 PL kokosový olej
Postup receptu
1
Vajcia vyšľaháme s cukrom na penu. Šľahať môžeme mixérom alebo ručne.
2
Pridáme škoricu, kakao, lekvár (najlepšie domáci) a dobre prešľaháme. Vznikne kakaová hmota, do ktorej budeme pridávať ďalšie ingrediencie.
3
Do múky primiešame sódu bikarbónu, ale aj kypriaci prášok do perníka.
4
K vajciam striedavo zašľaháme zmiešanú múku, vlažné mlieko a olej.
5
Plech na muffiny vystelieme papierovými košíčkami, ktoré si naplníme. Muffiny pečieme pri teplote 180oC zhruba 15 minút. Upečieme si 24 košíčkov.
6
Vychladnuté perníkové muffiny potrieme obľúbeným džemom alebo lekvárom.
7
Nad parou roztopíme čokoládu s olejom. Vrch muffiniek namáčame v poleve a perníkové muffiny už len necháme vychladnúť. Hotovo!
Tip na záver: Máte pocit, že 24 kusov je pre vás priveľa? Pripravte si dokonalé muffiny z polovičnej dávky. Chutia naozaj úžasne.