3x hlasované
Čas prípravy: 45 minút
Čas pečenia: 12 minút
Počet porcií: cca 40
 

Tradičný recept na najlepšie medvedie labky. Výborné suché vianočné pečivo, ktoré vás prenesie späť do detstva. Hoci medvedie labky patria k Vianociam, niekedy sa priestor dáva iným koláčom. Upečte si medvedie labky podľa receptu portálu Najlepšie koláče a Vianoce budú tie pravé a tradičné. 

Medvedie labky

Suché vianočné pečivo je typické pre toto sviatočné obdobie. Či už ide o medovníky, linecké koláčiky alebo rôzne sladké košíčky, suché pečivo jednoducho nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Inak tomu nie je ani pri medvedích labkách. Tie sa u nás vždy záhadne vyparia ešte predtým, než sa stihne postaviť vianočný stromček. Uložte si tento recept a buďte na Vianoce pripravení. 

Sušienky „medvedie labky“ majú pôvod v Českej republike a ďalších krajinách vo východnej Európe. Ich tradícia sa datuje do 19. storočia, keď sa stali obľúbeným dezertom na rôznych slávnostných príležitostiach. Okrem klasických sušienok existujú rôzne varianty, vrátane bielych čokoládových a iných chuťových kombinácií.

Tieto sušienky sú tiež obľúbenými ozdobami na vianočných stromčekoch a iných sviatočných dekoráciách. Často sa zdobia rôznymi druhmi jedlých farieb a polejú sa čokoládou alebo inými polevami. Mnoho ľudí si tieto sušienky vyrába doma. Môžu byť ručne tvarované do podoby medvedích labiek a zdobené podľa vlastného vkusu. V niektorých krajinách sú sušienky „medvedie labky“ súčasťou kultúrnych tradícií a slúžia ako symbol štedrosti a pohostinnosti.

Tieto koláčiky sa zvyčajne vyrábajú z cukru, masla, kakaa, múky a ďalších základných surovín, ktoré sú kombinované a upravené tak, aby vytvorili charakteristický chuťový profil. Medvedie labky sa často používajú aj ako prísada do rôznych dezertov, ako napríklad zmrzliny, kde sa rozdrvia a pridajú do zmrzliny pre lepšiu chuť a textúru. Tieto sušienky sú obľúbené najmä u detí kvôli ich atraktívnemu tvaru a sladkej chuti.

Medvedie labky sú nielen chutným dezertom, ale aj symbolom tradičných a kultúrnych hodnôt, ktoré sú prepojené s radosťou, pohostinnosťou a rodinnými tradíciami. Ich úžasný tvar a sladká chuť ich robia obľúbenými u detí aj dospelých, a ich rôzne verzie a výzdoba pridávajú kreativitu do varenia a pečenia.

História

História sušienok s názvom „medvedie labky“ siaha do minulosti strednej Európy, konkrétne na územie Českej republiky a Slovenska. Tieto sladkosti majú korene v pekárskej tradícii a stali sa obľúbenými dezertmi na rôznych slávnostných príležitostiach. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o ich histórii:

  1. Pôvodný názov: Sušienky „medvedie labky“ sú známe aj pod inými názvami, napríklad „medvedie tlapky“ alebo „medvedie nohy“. Tieto názvy vychádzajú z charakteristického tvaru sušienok, ktorý pripomína stopy medveďa.
  2. Začiatky v Česku: Prvým miestom, kde boli tieto sušienky vyrobené, bol Český Krumlov, mesto v Českej republike. Boli pečené na miestnych trhoch a stali sa rýchlo obľúbenými medzi ľuďmi.
  3. Tradičná dobová výroba: V minulosti boli medvedie labky vyrábané ručne, pričom boli tvarované do charakteristického tvaru labiek a ozdobené rôznymi vzormi. Táto tradičná metóda výroby sa dodnes udržuje a pripomína nám históriu nielen tohto dezertu.
  4. Zdobenie na sviatky: Sušienky boli v minulosti často ozdobené na rôzne sviatky a slávnostné príležitosti. Toto zdobenie im dodávalo zábavný a estetický prvok.
  5. Modernizácia a komercializácia: V súčasnosti sú medvedie labky bežne dostupné v obchodoch vo viacerých chuťových a farebných variantách a môžete ich zakúpiť v rôznych veľkostiach v obchodoch so sladkosťami a supermarketoch.

Tieto suché koláčiky majú bohatú históriu a stále si udržujú svoje miesto v kultúre a tradičných sviatočných oslavách v strednej Európe. 

Bez ohľadu na to, či ich kupujete v obchode alebo vyrábate doma, medvedie labky prinášajú radosť a sladkú pohodu do života ľudí a sú jedným z tých malých radostí, ktoré si môžeme dopriať. Vyskúšajte aj náš recept na kávové zrná. Tu je náš recept na najlepšie snehové pusinky. Máme ale aj recept na kokosové ježe. Alebo aj zábavné a jednoduché recepty pre malých pekárov a pekárky.

Ingrediencie

  • 200 g Hera (alebo iný tuk na pečenie),
  • 350 g polohrubá múka,
  • 200 g mleté orechy,
  • 220 g práškový cukor,
  • 2 balenia škoricový cukor,
  • 1/2 balenia kypriaci prášok,
  • 50 g kakao,
  • citrónová kôra,

Postup receptu

1

Všetky suroviny spolu vymiešame a miesime, kým sa suroviny pekne nepremiešajú. Hotové cesto necháme na 30 minút odpočívať do chladničky. 

Vymiešame cesto. Foto - Jaja

2Odležané cesto následne dáme do formičiek, kde ho natlačíme a následne formičky poukladáme na plech. Formičky s cestom pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180°C asi 12 minút.

Dáme do formičiek. Foto - Jaja

3

Upečené labky môžeme z formičiek vyberať ešte teplé. Necháme ich vychladnúť a nakoniec ich môžeme ešte posypať práškovým cukrom (sladké sú dosť aj bez neho, takže ich nemusíte posypávať, je to na vás). Medvedie labky sú týmto hotové. 

Vyberieme. Foto - Jaja

Labky sú hotové. Foto - Jaja

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu